نمایشگاه گروهی عروسک سنگ صبور

سنگ صبور

گالری شلمان از روز جمعه، نهم مهر ماه میزبان عروسک‌های سنگ صبور است. نمایشگاه «سنگ صبور» حاصل فعالیت مریم مفاخری به عنوان روان‌شناس و راهنمای گردشگری در بخش‌های درمانی و همچنین مؤسسات خیریه مرتبط با سرطان و بیماری ام اس در طول دو سال گذشته است. شیوه ی اجرا به صورت قصه گویی بر اساس خوانش های گوناگون داستان “عروسک سنگ صبور” در نقاط مختلف ایران، برای بیماران در حال درمان و بهبودیافته بوده است. در نهایت عروسک های سنگ صبور توسط بیماران و بهبودیافته گان ساخته شده و در این میان تاثیر آشنایی آنها با گوشه‌هایی از فرهنگ ایران زمین و ساختن عروسک بر ارتقای کیفیت زندگی آن‌ها مستندنگاری شده است که به صورت ترکیبی از عروسک ها و داستان‌هایی از رازهای هر عروسک و تاثیر آشنایی با قصه‌ها و ساختن عروسک بر بهبود کیفیت زندگی آن‌ها و ارتقای روحیه مقاومت در سپری کردن شرایط سخت درمان در نمایشگاه ارائه می‌شود.

… زجرهایی که تا حالا کشیده بود همه را برای سنگ صبور نقل کرد. آن وقت گفت: سنگ صبور، سنگ صبور! تو صبوری، من صبورم. یا تو بترک یا من من می‌ترکم…
عروسک سنگ صبور یک قصه ی قدیمی در ایران زمین دارد. قصه ای با روایت های گوناگون در نقاط مختلف که شاید آشناترینش برای بیشتر ما داستانی کوتاه از صادق هدایت باشد. ما بعد از پیدا کردن حکایت های گوناگونِ این قصه تصمیم گرفتیم با هم عروسک سنگ صبور خودمان را بسازیم و با مدد انگشتان مان به این رویای شیرین جسم و جان دهیم تا در لحظه های تنهایی همدم و همرازمان شوند.

پروژه ی «سنگ صبور» پس از پژوهش در زمینه ی تاریخچه و چگونگی ساخت عروسک در ایران  با الهام از  یکی از قصه های اصیل ایرانی اجرا شده است. ساخت عروسک با اهداف درمانی از قبیل کمک به ترمیم تصویر بدنی ( پس از انجام شیمی درمانی و عمل جراحی) ارتقای کیفیت زندگی و … برای  تعدادی از بانوان بهبودیافته از  سرطان و ام اس صورت پذیرفت. عروسک‌های سنگ صبور و داستان‌های ضمیمه‌شان از نهم تا چهاردهم مهر ماه در گالری شلمان در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهند گرفت.

گالری شلمان

گالری شلمان | به نشانی تهران، میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبار غربی (جنوبی)، کوچه کاووسی، پلاک 27، واحد 1 | شماره تماس: 22221944-021 ، 22271693-021 | ساعات بازدید: 16 الی 20 ›› اطلاعات بیشتر