تهران انقلاب مفهومی - علی زعیم - گالری اعتماد ۲

یادداشتی بر نمایشگاه «تهران، انقلاب مفهومی»

تصویر یک زن، شاخصه‌ی تکرارشونده در تمامی آثار علی زعیم در مجموعه «تهران، انقلاب مفهومی» ست. زنانی آرمانی، عاری از هرگونه نقصان با نگاه و حالتی فریبنده به تابلوهای نقاشی مرکزیت بخشیده‌اند. زنانی به‌غایت زیبا که برخلاف سایر اجزاء نقاشی‌اش که بسیار شارپ، رنگی و درخشنده هستند. سیاه‌وسفید به تصویر کشیده شده‌اند. گویی در قالب‌های زیبایی شناسانه‌ی خشک و تصنعی از پیش تعیین‌شده فرورفته‌اند و عاجز از هر کنشی ورای آن، همواره برای حفظ این قالب در تمامی موقعیت‌ها تلاش می‌کنند.

از دیگر عناصر تکرارشونده در آثار این مجموعه تصاویری ملهم از نقاشی‌های قاجاری در پس‌زمینه‌ی آثار است که تقابل آن با زنان به‌ظاهر متجدد پیشاروی اثر تأمل‌برانگیز است. گویی تلاش شده است کهنگی سنت‌های حاکم بر این ابر شهر به‌ظاهر مدرن را بازنمایی نماید و با اشاره به گذشته‌ی تاریخی این شهر اذعان می‌دارد که باوجود گذار از وقایع گوناگون و عبور از سده‌ها و سال‌ها هنوز با بسیاری از مفاهیم درنبرد است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مسئله‌ی جایگاه اجتماعی زن و چگونگی بروز و ظهور زیبایی زنانه در اجتماع است.

همچنین در تمامی آثار قسمتی از نقشه‌ی هوایی تهران به تصویر درآمدهاست که نام مناطق، کوچه‌ها و خیابان‌ها بر روی آن دیده می‌شود. به‌کارگیری این تصاویر در پس‌زمینه‌ی آثار به وجود نوعی رابطه‌ی معنادار میان هویت اجتماعی افراد و منطقه زیست آن‌ها در تهران اشاره دارد، تأکید بر این مسئله در این آثار اهمیت یافتن بیش‌ازپیش این مسئله را فریاد می‌زند و به ابعاد پیچیده‌ی فرهنگی اجتماعی شهر تهران فارغ از نگاه جغرافیایی و سیاسی اشاره دارد.

آنچه در نگاه علی زعیم به پیرامونش دیده می‌شود، تلاش بی‌غرض و بی‌طرفانه برای کشف و رویارویی با واقعیت است. اگرچه گاهی این واقعیت به مذاق بیننده چندان گوارانمی آید. آثار او بیننده را با انبوهی از سؤالات و تناقضاتی که هرروزه با آن در جهان پیرامونش دست‌وپنجه نرم می‌کند مواجه می‌سازد. وی پیام خود را با بهره‌گیری از عناصر و المان‌های گوناگون که غالباً دوپهلو و کنایه‌آمیز می‌باشند به نمایش درمی‌آورد، یافتن معنای آن‌ها، برقراری ارتباط میان عناصر و قضاوت نهایی را به بیننده واگذار می‌کند.

› اطلاع و دیدن تصاویر بیشتری از نمایشگاه «تهران، انقلاب مفهومی»

گالری اعتماد

گالری اعتماد (2) | به نشانیِ تهران، خیابان نیاوران (باهتر)، میدان یاسر، خیابان یاسر، خیابان موسوی، خیابان بوکان (دوراهی سمت راست)، پلاک 4 | شماره تماس: 22747405 | ساعات بازدید: 15 الی 20 | * گالری اعتماد روزهای دوشنبه تعطیل است. ›› اطلاعات بیشتر