کتابخانه رادیواکتیو - برنامه گالری آران

کتابخانه رادیواکتیو

گالری آران در این روزها میزبان نمایشگاه «کتابخانه رادیواکتیو» است. مجموعه‌ای مشتمل بر ده اثر از نقاشی‌های کامیار کفایی که تحت عنوان کتابخانه رادیواکتیو به نمایش گذاشته شده‌اند. کفایی در بیانیه این نمایشگاه می‌نویسد:

… سنگینی زندگی روزمره در تهران، و فشارهایی که از خارج به کشور وارد می‌شود، در هنر امروز ایران دیده می‌شوند. من ترجیح می‌دهم از منفی‌ها دور بمانم و جلوه‌های دیگری از زندگی در ایران را به تصویر بکشم. همانند بسیاری از شاعران و هنرمندان کشور، از زبان هجو برای انکار سیاهی استفاده می‌کنم. من دنیای پیرامونم را نقاشی می‌کنم و جهان تمثیلی‌ام را می‌سازم که در آن آزاد هستم که مرزها و سرحدات را تغییر بدهم.

کامیار کفائی فارغ التخصیل رشته انیمیشن است و از نمایشگاه‌های پیشین او می‌توان به نمایشگاه گروهی «تهران، حقیقی یا مجازی» در سال 94 و نمایشگاه انفرادی «نقاشی کارتون روی بوم» در سال 93 اشاره کرد. واران عزیزپور منتقد هنر پیرامون کتابخانه رادیواکتیو می‌نویسد:

نقاشی‌های کفایی نزدیک به تصویرسازی و کارتون هستند. آن‌ها در حال نقل داستان‌هایی تلخند، اما در عین حال این داستان‌ها را با چهره ای فانتزی، خیالی، و خنده دار به مضحکه می‌گیرند. این شیوه خاص او برای انکار سیاهی هاست. دنیای فانتزی، پر رنگ و لعاب، و کمی بی رحم و خشن او ممکن است ما را به یاد فضای فیلم‌های تیم برتون بیاندازد. موجودات، فضاها، و اتفاقات تخیلی ای که با جزئیات در هر گوشه از هر نقاشی تصویر شده است، کاریکاتوری از واقعیات زندگی است. کاریکاتوری که با رنگ های کودکانه از تلخی این واقعیات می‌کاهد و ما را دعوت می‌کند تا به آن بخندیم.

نمایش آثار کتابخانه رادیواکتیو از بیست‌وهفتم فروردین در گالری آران آغاز شده  و تا روز پنجم اردیبهشت ماه نیز ادامه دارد. برخی از آثار به نمایش در آمده در این نمایشگاه:

گالری آران

گالری آران | به نشانی تهران، خیابان کریم‌خان، خیابان خردمند شمالی، خیابان دی، پلاک 12 | شماره تماس: 9-88829086-021 | ساعات بازدید: 13 الی 19 | * گالری آران جمعه‌ها بجز روزهای افتتاحیه تعطیل است. ›› اطلاعات بیشتر