برنامه گالری شهریور - مسعود عربشاهی

آثار برگزیده مسعود عربشاهی

نمایشگاه برگزیده آثار نقاش و برجسته‌ساز، مسعود عربشاهی از 25 دی ماه در گالری شهریور گشایش یافته است. مسعود عربشاهی یکی از نقاشان پیشرو و از شاخص‌ترین هنرمندان مفهومی ایران است. عربشاهی متولد 1314 در تهران و دانش‌آموخته‌ی رشته‌های نقاشی، مجسمه‌سازی و معماری ست. عربشاهی تا کنون بیش از 20 نمایشگاه انفرادی را در داخل و خارج از ایران برگزار کرده است و نقش برجسته‌های زیادی را در ابعادی بزرگ اجرا کرده است که از جمله مجموعه‌ی «نور و گیاه» بر روی دیوار مجلس، درهای ورودی «تالار همایش سران کشورهای اسلامی» و دیواره‌ای در «بزرگراه مدرس» می‌توان اشاره کرد. ابوالقاسم اسماعیل‌پور سه دوره را در آثار عربشاهی متمایز می‌کند:

نخست آثاری اساطیری، وهم‌آمیز با ابعاد بزرگ زمینه مشکی و طلاکاری شده، و سطوح قرمز و طلایی که بن‌مایه‌ای آشوری دارند، و سطوح سبز چمنی که یادآور معبد خدایان اند و نقوش و احجامی شگفت‌آور، و نخ‌کشی‌هایی که هیچ سرنخی از این آفریده‌های هیولاوش آن جهانی به ما نمی‌دهند… دوم به آثاری برمی‌خوریم که عنوان «مجموعه کهکشان» شاید برازنده‌ی آن‌ها باشد: دوایری آتشین، مذاب و تودرتو، گاه شکسته و مشتعل با رنگ‌ها و آرایه‌هایی که شاید در سپیده‌دم و طلوع کهکشان و لحظه‌ی انفجار بزرگ قابل مشاهده بوده است… سوم آثاری قدیمی با ابعاد نسبتا کوچکتر که عناصری چون خورشید، ماه و اجزای دیگر طبیعت را به گونه‌ای انتزاعی در بر می‌گیرند و بیش‌تر، فرشته‌هایی خیالی و پرنده‌سان در عمق تابلوها حک شده‌اند.

برگرفته از «مسعود عربشاهی: چند قدم آنسوی جاودانگی» / کاتالوگ نمایشگاه

نمایشگاه آثار برگزیده مسعود عربشاهی از 25 دی در گالری شهریور گشایش یافته و تا 23 بهمن ماه نیز ادامه دارد. برخی از آثار مسعود عربشاهی:

گالری شهریور

گالری شهریور | به نشانیِ تهران، خیابان الهیه، خیابان خزر شمالی، بن بست هرمز، پلاک 9 | شماره تماس: 22003300- 26601049 | ساعات بازدید: 15 الی 20 ›› اطلاعات بیشتر