خود آ - علیرضا رفوگران - گالری مریم فصیحی هرندی - ۲

خود آ

«خود آ» عنوان نمایشگاهی ست از آثار علیرضا رفوگران که این روزها در گالری مریم فصیحی هرندی در جریان است. پنجمین نمایشگاه انفرادی رفوگران بر خود و شناخت دو سویه از طریق مقایسه و تطبیق موقعیت‌های مشابه تکیه دارد. هنرمند با نگاه به خود و سنجش خود در روابط پیرامونی بخصوص روابط انسانی و اجتماعی دست به خلق این آثار زده است.

من در کار نقاشی سعی دارم خود را به ظاهر ببینم. تغییرات خود را در هم‌کناری با دیگری بیابم و مقایسه کنم. به هر حال من بعد از سال‌ها کشیدن پرتره از آدمهای دیگر، خواست کشیدن اتوپرتره دارم. اتوپرتره‌هایی که همچنان با دیگری است. گویا بدون آن نمی‌شود خود را دید. مانند آینه عمل می‌کند و شاید هم من در پشت آن پنهانم.

«خودآ» حاصل تلاش سه سال اخیر علیرضا رفوگران در به‌دست آوردن تصویری ست از خود. او درباره یکی از مجموعه آثار ارایه شده‌اش با عنوان دوباره جا خالی دادم، پا چشمم خورد می گوید: «این نقاشی‌ها در اندازه واقعی و تمام قد که گویای مستندی از تمامیت آدم باشد، اجرا شدند. اتود اولیه از عکس‌ها که در کنار دیگران به‌صورت دو نفره و در فضایی که با هر شخص در ارتباطم، تهیه شده است». محمد رفیعی در این باره می‌نویسد:

ثنویت فردیت یا ”من“ ؛ دغدغه‌ای که رفوگران را وادار به نگارش خویشتن می‌کند. مقوله‌ای مبهم برای انسان در دنیای مدرن… توالی این آثار و عنوان ”خود آ“ در این مجموعه، تکینگی یا خودآئینی را در اخلاق کانت و بعدها لکان یاد آور می‌شود. مقوله‌ای که در اخلاق عرفان ایرانی هم گوشه‌هایی از آن به شکل کلی‌تر طرح شده است. اخلاق نه گفتن، به هر آنچه که سوژه را منقاد می‌کند و در گستره‌ زبان به قدرت وابسته؛ نوعی پاکبازی و تن به هر چیز ندادن. نوعی به خود آمدن و گسستن از قیودی که انقیاد زبان – تاریخ می‌نامیم …
› خواندن ادامه‌ی متن یادداشتی بر نمایشگاه «خود آ»

«خود آ» از روز جمعه، بیست‌ونهم مرداد در گالری مریم فصیحی هرندی گشایش یافته و نمایش آثار تا نهم شهریور ماه ادامه خواهد یافت. برخی از آثار به نمایش در آمده در این نمایشگاه:

گالری مریم فصیحی هرندی | به نشانی تهران، دروس، خیابان وارسته، کوچه مشایخی، پلاک 11 | شماره تماس: 22008654-021 | ساعات بازدید: 16 الی 20 | * روزهای پنج‌شنبه تعطیل است. ›› اطلاعات بیشتر