نگاه خیال | پدیده دهداری

نگاه خیال

گالری شیث از روز جمعه، سوم آذر ماه میزبان نمایشگاهی ست از آثار نقاشیخط پدیده دهداری با عنوان «نگاه خیال». نمایشگاه نگاه خیال دومین نمایشگاه انفرادی پدیده دهداری ست که تا هشتم آذر در گالری شیث ادامه خواهد یافت. از نمایشگاه‌های پیشین دهداری می‌توان به نمایشگاه انفرادی «رقص سرو» در نگارخانه هنر ایران (1395) و شرکت در نمایشگاه گروهی نقاشی نیس آرت گالری استانبول (1395) اشاره کرد. در بیانیه نمایشگاه «نگاه خیال» می‌خوانیم:

[su_expand more_text=”بیشتر بخوانید” height=”140″ hide_less=”yes” text_color=”#505050″ link_color=”#3f394e” link_align=”right”]نماد و نمادپردازی جزو ساختار اندیشه و تفکر بشر محسوب می شود و تمام آیین‌های عبادی و نیایش‌های انسان بدوی آمیخته با نماد بوده و به نحو سمبولیک اجرا می شده است.حضور عناصر نمادین در هنر اسلام به نحوی دلپذیر و عمیق ما را به سرچشمه‌های غنی حکمت و معرفت عرفان راهبر می شود. زیرا آثار هنری تمدن اسلام چیزی جز بیان هنری و زیبا شناسانه متون عرفانی آن و بنیادهای متافیزیکی آن نیست. با استفاده از نمادهای معنوی قادر به شناخت ابعادی ناپیدا از بخش الهی وجود انسان نیز هستیم.
از عناصر نمادین در هنر اسلام، درخت سرو است كه سر آن خمیده شده است. «درخت سرو» درختی است كه همزمان دو اصل مؤنث و مذكر را در وجود خود دارد و به معنای مسلمان كامل شناخته می‌شود و وجه تسمیه آن نیز اطاعت او در مقابل باد است (كه تمثیلی است از فرمانبرداری انسان‌های مسلمان در برابر شریعت).
› برگرفته از مقاله نماد پردازی در هنر اسلامی .فاطمه تشکری

[/su_expand]

علاقه‌مندان می‌توانند جهت تماشای آثار به گالری شیث واقع در چهارراه ولیعصر، ضلع جنوبی پارک دانشجو، کوچه شیرزاد شرقی، پلاک 10 مراجعه نمایند. لازم به ذکر است که درآمد ناشی از فروش آثار به نفع کودکان کار تحت پوشش جمعیت امام علی هزینه خواهد شد.