ذبیح اله محمدی در نمایشگاه «از آوردگاه و از بزم و از داستان» | گالری زمستان خانه هنرمندان

از آوردگاه و از بزم و از داستان

گالری زمستان خانه هنرمندان ایران از روز جمعه، چهاردهم مهر میزبان نمایشگاهی ست از آثار نقاشی ذبیح اله محمدی با عنوان «از آوردگاه و از بزم و از داستان». ذبیح اله محمدی در سال 1320 در روستای ملاشیر الیگودرز در خانـواده ای سنتـی چشم به جهان گشود.. از همان آغاز کودکی عشقش به خواندن و نقاشی را آشکار نمود . به گونه ای که پس از  پایان دومین سال تحصیلـش می توانسـت به خوبی شاهنامه را بخواند. دو سـالی که تنـها تجربه‌ی آموزش رسمی وی بود و او پس از آن نتوانست به تحصیل ادامه دهد. به تشویق و حمایت های پدر، ذبیح اله کم کم به نقـال و داستان سرای روستـا تبدیل شد، همه گردش جمع می شدند تا او برایشان از رزم رستم و اشکبوس و هفت خوان و ضحاک بگوید، شب نشینی هایی که گاه تا سپیده دم طول می کشید.

امّا گویا جای تصویر خالی بود، ذبیـج اله برای شرح داستانهـایش شروع به نقاشـی نمود.  نقاشی با ابزاری ابتدایی که خود او به زحمت تهیه می کرد. داستانهای او حالا جان گرفته بودند، بیژن در چاه بود، سیمرغ پرواز می کرد و رستم در جنگ با اکوان دیو بود. در سنین نوجوانی و جوانی او همچنـان پر از شوق آموختن بود، او توانسـت قرآن کریـم را از حفظ نماید و بسیاری از کتب ارزشمند ادبیات کلاسیک ایران را بخواند. او پس از ازدواج به خوزستـان و شهر سربنـدر مهاجـرت می کند و شغـل های مختلفـی را تجربه می کند با این همه او نقاشی کردن و خواندن را رها نکرد. در سالهای گذشتـه، با انتشار نقاشی های محمدی، کارهای وی به بسیاری از گالـری ها و نمایشگاه های داخلی و خارجی راه‌ یافت.

آثار وی در مورد توجه قرار گرفت، راجر کاردینال، کسـی که برای نخستیـن بار واژه‌ی اوت سایندر آرتیست را برای هنرمندان خود آموخته به کار بـرده است، در باره‌ی آثار او می نویسد:

آثار او مرا به‌یاد نقاشی های سرخپوستان آمریکایی می اندازد، اسب ها، شخصیـت‌ها و فضاها، درکل آثار او استثنایی و منحصر به فرد و استادانه است.

ذبیح اله محمدی هم اکنون در سن 75 سالگی، هر روزش را با نقاشی شروع می کنـد و تا ساعت ها دست از نقاشی کشیدن بر نمیدارد. او با نقاشی هایش زندگی می کند، با آنـها می خوابد، خوابشان را می بیند، با آنها می خندد، گاه در جنـگ است و گاه برای سهراب داستانهایش بغض می کند. این روزها احساس می شود که او بیش از پیش عاشق نقاشی کردن است، گویی تازه مجالی پیـش آمده تا به دور از روزمـرگی ها غریب و غـم های زمانه، منیژه عاشق بیـژن شود، سهراب به گردآفرین نظر کند و سیاوش بار دیگر از آتش بگذرد.

نمایشگاه «از آوردگاه و از بزم و از داستان» تا تاریخ بیست‌وپنجم مهر در گالری زمستان واقع در خانه هنرمندان ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۳ الی ۲۰ به آدرس خیابان طالقانی، بعد از ایرانشهر، موسوی، شمالی خانه هنرمندان مراجعه کنند.