ازخ - فاخته شمسیان - گالری 26

ازخ

گالری 26 این روزها میزبان نمایشگاهی ست با عنوان «اَزَخ»؛ مجموعه‌ای از نقاشی‌های فاخته شمسیان که از روز جمعه، هفتم خرداد ماه در گالری 26 به نمایش گذاشته شده است. شمسیان در بیانیه‌ی نمایشگاه می‌نویسد:

اَزَخ، شکوهیدنِ ویرانی‌ست. میراثی جنون‌انگیز، که تراخمِ چشمانِ مرا هزارساله می‌کند. آن لحظه که شب -با سیاهیِ بلعنده‌اش- اغوای رنگینِ نور را می‌بلعد و شبی دیگر می‌زاید: ازخ همان است. آن دگردیسیِ ناشدنی، آن حادثه‌ی مطلق؛ لحظه‌ای که سوراخِ تاریک و عبوسِ دوربین قاب‌اش گرفته ، و مرگی جاودان به پوسته‌ی ژست‌گرفته‌ی محکوم‌اش داده‌ ست.

آن‌ها مرده‌اند، آن پوسته‌ی تحریف شده عزیزانِ من در آلبوم‌های قطور خانوادگی، با لبخندهای خشکیده و چشم‌های مغلوب‌شان؛ و تنها شرارتِ عکس‌هاست که لکه‌ی نور-‌دیده را جا‌به‌جا می‌کند، تا نزدیک‌تر: تقلای ناملموسِ سرانگشتی، تصنعِ آغوشی، سترسایِ هول‌ناکِ شادیِ چشم‌هایی که در مرگِ خود کامل‌اند، به آنی که دریچه‌ی تاریک هزارباره‌اش کرده ست. تصویرِ محض: چنان بی‌عطوفت، که حتا منِ این من‌های تحریف شده‌ را دربرنمی‌گیرد. تنها به ابژه‌ای هولناک‌ بدل‌‌اش می کند: چشمانِ تاریکِ ژستی خوب؛ با شاخ‌هایی گوشتی که شکوفه‌ی پیشانی و شانه هاست‌.
ازخ روایتِ درد نیست؛ هم‌چون معنای واژه اش: دانه های سختی ست که از بدنِ آدمی برآید و درد نکند..
برقی از یاد، زگیلی درشت، بر زمختیِ تنی که از قلقلک ِ زخم‌هایش‌ به خنده افتاده‌ ست.
ازخ جسارتِ تماشاست.

› فاخته شمسیان – از بیانیه‌ی نمایشگاه

«ازخ» تا روز چهارشنبه، دوازدهم خرداد ماه در گالری 26 ادامه خواهد یافت. برخی از آثار به نمایش در آمده در نمایشگاه «ازخ»:

گالری ۲۶

گالری 26 | به نشانیِ خیابان فرمانیه (لواسانی) شرقی، خیابان سلمانپور ظهیر، پلاک 26، واحد 3 | شماره تماس: 22287547-021 | ساعات بازدید: 16 الی 20 * بجز پنج‌شنبه‌ها ›› اطلاعات بیشتر