آفرین ساجدی

آفرین ساجدی

م. ۱۳۵۸ / شیراز

آفرین ساجدی نقاش ایرانی، متولد ۱۳۵۸ در شهر شیراز است. از نمایشگاه‌های آفرین ساجدی می‌توان به نمایشگاه انفرادی «نادیده» در گالری اعتماد (تهران، ۱۳۹۳)، نمایشگاه انفرادی «قوی‌تر» در گالری اعتماد (تهران، ۱۳۹۷) و نمایشگاه انفرادی «اسی مولیر» در گالری دروتی سیرکس (لندن، ۱۳۹۷) اشاره کرد. ساجدی از طریق مطالعه عمیق رنسانس ایتالیا، ذائقه خود را شکل می دهد و سبک خود را با الهام از تاریخ هنر اروپا و استادان بزرگی مانند هاینریش بول و گوستاو کلیمت می سازد.
زنان ساجدی که با تکنیکی واقع گرایانه بر روی بوم های عظیم با زمینه های همگن نقاشی شده اند، گویی در دریای عمیقی از سکوت غوطه ور شده اند. محور داستان او زن و شجاعت اوست. نقاشی‌ها و شخصیت‌های آفرین ساجدی، شدید و کنایه‌آمیز، در عین حال تفاوت‌های ظریف نمایشنامه‌های شکسپیر و لارس فون تریر و ماجراهای سورئال سروانتس و کالوینو را تداعی می‌کنند. زنان ساجدی عجیب ترین مدل های مو را به رخ می کشند. آن‌ها چشم‌های خیس، لب‌ها و گونه‌های سرخ‌شده دارند و تضاد درونی‌ای را که زنان بین عشق و امید، قدرت و ترس تجربه می‌کنند، در یک الگوی عاطفی نشان می‌دهند که منعکس‌کننده تجربه زنانه است و روان‌شناسی و معنویت آن را بررسی می‌کند. چشمان شخصیت های او، بسته یا باز، نمادی از میل به نگاه کردن فراتر از آنچه می بینیم است. در هنر ساجدی نیروی تغییر حاکم است که در نماد ماهی قابل خواندن است که هنرمند با آن به احساسات اشاره می کند و میل توقف ناپذیر برای حرکت آزادانه در تخیلات بدون فیلتر و محدودیت. ساجدی در گروه های بین المللی و نمایشگاه های انفرادی متعددی شرکت کرده است.
از سال ۲۰۱۵، ساجدی به عنوان یک استعداد استثنایی شناخته شد و اقامتگاه هنری توسط تشیالیتسیستنسیتنیس در پاریس، جایی که اکنون در آنجا زندگی و کار می کند، اعطا شد.

×

عبارت مورد نظر خود را در کادر زیر وارد کرده و سپس بر روی دکمه جست‌وجو کلیک کنید:

×