فلورین استتهایمر

درباره فلورین استتهایمر

فلورین استتهایمر۱ (۱۸۷۱-۱۹۴۴) نقاش، شاعر و نمایشنامه نویس نیویورکی بود. از دیگر فعالیت‌های این هنرمند می‌توان به طراحی مبلمان و قاب‌های عکس، طراحی صحنه و لباس و میزبانی محافل هنری اشاره کرد. مهمانی هایی که او در استودیوی خود با دکوراسیونی عجیب و غیرعادی برگزار می‌کرد، شخصیت‌های بزرگی از دنیای هنر، رقص، ادبیات، موسیقی و تئاتر را گرد هم می‌آورد. فلورین استتهایمر اغلب از این شخصیت‌های برجسته به همراه اعضای خانواده‌اش در پرتره‌هایی که خلق می‌کرد استفاده کرده است. استتهایمر در طول دوران زندگی‌اش نقاشی‌هایش را در بیش از ۴۰ نمایشگاه در نیویورک و پاریس به نمایش گذاشت.

در سال ۱۹۳۸ هنگامی که کیوریتور موزه هنرهای مدرن۲ اولین نمایشگاه هنر آمریکایی را به اروپا اعزام کرد، استتهایمر و جورجیا اوکیف تنها زنانی بودند که کارشان در زمره کارهای انتخاب شده قرار داشت. در سال ۱۹۴۶ و پس از مرگ استتهایمر، مارسل دوشان نمایشگاهی از دوره‌های کاری گوناگون او در موزه هنرهای مدرن برپا کرد که این نخستین نمایشگاهِ مرور آثار۳ برای یک هنرمند زن در موزه هنرهای مدرن بود.

پس از مرگ فلورین استتهایمر در سال ۱۹۴۴ نقاشی‌هایش به موزه‌های بزرگ در سراسر ایالات متحده اهدا شد. استتهایمر  در طول دوران کاری خود علاوه بر اشتغال به نقاشی‌ و طراحی لباس، قاب‌های منحصر به فردی را نیز برای نقاشی‌ها و یا سِت‌های مبلمان خود طراحی کرد و اشعاری طنزآمیز و غالباً گزنده نیز می‌نوشت. کتابی از شعرهای او با عنوان «گلهای کریستال»۴ توسط خواهرش در سال ۱۹۴۹ به صورت خصوصی و پس از مرگ او منتشر شد.

————————————————————-

۱- Florine Stettheimer
۲- The Museum of Modern Art
۳- retrospective exhibition
۴- Crystal flowers