نمایشگاه عارف رودباری شهمیری با عنوان شاخ بازی در گالری سیحون 2

شاخ‌بازی

عارف رودباری شهمیری این روزها نمایشگاه « شاخ‌بازی » را در گالری سیحون (2) به نمایش گذاشته است. عارف رودباری متولد 1367 و فارغ التحصیل رشته گرافیک است. وی در بیانیه نمایشگاه می‌نویسد:

… یاد گرفته‌ام که نفس‌های آدم‌هایی که با آنها زندگی می‌کنم را بشمارم و حتی خوب می‌دانم که این‌جا چقدر زمین است برای دویدن… و یا این‌که چه تعداد گاو شالیزارهای پنبه‌چوله را ما می‌کنند. چیز زیادی نیست، چیز زیادی نبوده، هر چه هست ضرب‌آهنگ‌های عاشقانه مادرم است که به من قوت می‌دهد تا بر آهن، سازی تازه بزنم که شنیدن داشته باشد…

نمایشگاه مجسمه‌های عارف رودباری از روز جمعه هشتم آبان در گالری سیحون گشایش یافته و تا بیستم‌وهفتم آبان نیز ادامه دارد. نریمان دهقان منتقد هنری پیرامون نمایشگاه شاخ‌ بازی می‌نویسد:

سه کلمه: گاو، ذهن و سلفی.

با توجه به عنوان نمایشگاه “شاخ بازی”، گاو نقش محوری در این مجموعه آثار دارد. گاوهای نری ترسیم شده اند که شاید به عمد قسمت مردانه آنها تخلیه شده است. البته نبود بعضی از اعضای بدن در باقی آثار نیز مشهود است. با توجه به تناسبات بسیار دقیقی که شهمیری در ارائه سر و بدن گاو داشته، گویی کار خود را کامل دیده  و از ارائه قسمت انتهایی آن صرف نظر می کند. ذهن در این نمایشگاه تحت تاثیر اِلمان‌هایی ست از زندگی روزمره (صندلی)، که قالب فکری افراد شده و چارچوب ذهنی (سرهای مکعبی) آنان را تشکیل می‌دهد. بار ذهنی که برساخته از جایگاه های فیزیکی انسان در طول حیاتش است و نحوه درکش را از پدیده ها نشان می دهد. چالشی دیگر که به نظر می آید شهمیری قصد تمسخر آن وضعیت را داشته، سلفی است. با توجه به کلیت مجموعه آثار که نشان از معلولیت جسمی دارد، هنرمند سعی کرده تا با اندک تصویر مناسبی که سوژه ها دارند در مقابل سلفی قرار بگیرند و مخاطب با دروغ لحظه ای آن ها مواجه شود.

آرت گالریز شما را به دیدن ویدئوی کوتاه تهیه شده از نمایشگاه شاخ بازی دعوت می‌کند:

گالری سیحون

گالری سیحون (2) | گالری سیحون (2) به نشانیِ تهران، خیابان مقدس اردبیلی، انتهای خیابان کیهان، خیابان سینایی، پلاک 24. | شماره تماس: 22174346 | ساعات کاری: 11 الی 19 | * گالری سیحون (2) روزهای دوشنبه تعطیل می‌باشد. ›› اطلاعات بیشتر