اثر ژازه تباتبایی - jazeh tabatabai

ژازه تباتبایی

گالری شهریور ششمین نمایشگاه خود را به نمایش مجموعه‌ای ارزنده از آثار هنرمند فقید ژازه تباتبایی (طباطبایی) اختصاص داده است. ژازه تباتبایی متولد 1309 در تهران، نقاش، مجسمه‌ساز، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی بود که در بامداد 20 بهمن ماه سال  1386 به‌ دليل عوارض ناشی از عفونت ريه، مشكلات قلب، كليه و دستگاه تنفسی چشم از جهان فروبست. نقاشی‌ها و مجسمه‌های ژازه در موزه ها و مجموعه های شخصی مانند موزه لوور پاریس، موزه مترو پولیتن نیویورک، موزه هنرهای معاصر تهران، پریوات کلکسیون آلمان، مجموعه شخصی فرح دیبا و امیر عباس هویدا موجودند1.

ژازه تباتبایی تیپ هایی از درون جامعه ایرانی مانند میراب و فانوس کش و قزاق و لوطی عنتری و رقاص و … که اندک اندک بر اثر هجوم فرهنگ جدید از دست می رفتند را مضمون مجسمه هایش قرار می داد و در واقع فولکلور هنرهای تجسمی ایران بیشتر در کارهای او تجلی داشت2.
› جواد مجابی

ژازه تباتبایی از نفرات اولیه‌ی مکتب سقاخانه به شمار میرود. او هیچگاه این مورد را نفی ننموده و از طرفی شیوه‌های بیانی و آفرینش هنری وی موید این امر است. ژازه تباتبایی درکل هنرمندی شورشی و رادیکال می‌باشد که در رفتار، گفتار و نوشتار، غریبه گرا بوده و از این جهت همانند اکثر هنرمندان سرشناس دوران مدرنیته است. هنرمند نام خود را از علی به «ژازه» تغییر می‌دهد و در نوشتار و امضاء آثار خود به جای طباطبایی از «تباتبایی» استفاده می‌کند. هرچند هنرمند درگفتار با سنت برخورد افراطی داشته ولی در آفرینش آثار خود عملا راه میانه را در پیش گرفته وآثاری درمیانه‌ی سنت و مدرنیته می‌آفریند3.

نمایش آثار ژازه تباتبایی از روز جمعه، پنجم آذر در گالری شهریور گشایش یافته است و نمایش آثار تا دهم دی ماه ادامه خواهد داشت. برخی از آثار به نمایش درآمده (برای بهتر دیدن تصاویر در ابعاد کامل بر روی آنها کلیک کنید):

_________________________________
1 و 2 – برگرفته از در گذشت ژازه تباتبایی؛ ‘پیکاسوی ایران’ 
3- برگرفته از ژازه تباتبایی و تاثیرش بر مجسمه‌سازی ایران | بهروز دارش | کاتالوگ نمایشگاه

به اشتراک گذاشتن در:

When: -
Where:
Tehran Tehran Province Iran