چیدمان تالار آینه ها - ترانه همامی

بازتاب یادها

گالری ag این روزها میزبان چیدمانی از ترانه همامی با عنوان «بازتاب یادها» ست. ترانه همامی هنرمند ایرانی-آمریکایی ساکن سانفرانسیسکو و فارغ‌التحصیل نقاشی از کالج هنر کالیفرنیا ست و پیش از این چهار نمایشگاه انفرادی دیگر را در شهرهای سانفرانسیسکو و لندن برگزار کرده است.

ترانه هِمامی، با استفاده از عناصر تاریخی، چیدمان تصاویر، داده‌ها و اطلاعات به شکل الگوها، رنگ‌ها و نقشه‌ها، روایات مکمل و متضادی را می سازد که نمایانگر پیچیدگی‌ها و وابستگی‌های بین فرهنگی است. آثار اخیر وی، بر تقلای جمعیِ ایرانیان داخل و خارج تأکید دارد. او در آثار خود، وابستگی‌های جهانیِ مابین جنبش‌های بنیادی را که فراتر از زمان و مکان است، جستجو می کند.

› از کاتالوگ نمایشگاه  ?

بازتاب یادها برای اولین بار در گالری سانفرانسیسکو آرتس کامیشِن (۱۳۸۱) به نمایش گذاشته شد و پس از آن در ششمین دوسالانه ی شارجه (۱۳۸۲) و در واکنش به بمباران بی رحمانه بغداد که آغاز گر جنگ در عراق بود و جابه جایی میلیون‌ها نفر را به دنبال داشت، به نمایش در آمد. کیانا فرهودی درباره‌ی بازتاب یادها می‌نویسد:

تالار آینه‌ها * بازتاب یادها مجموعه‌ای‌ ست از عکس‌های شخصی و قدیمی که به همراه متن‌ها، نامه‌ها، الگوها و طرح‌های ایرانی که روی آینه‌هایی چاپ شده‌ و در میان فضایی که پر از آجر است به نمایش گذاشته شده‌اند. آینه که در فرهنگ و تاریخ بشر انعکاس زندگی و خود فرد است این بار دنیای بیرون را بر روی دنیایی ساخته و پرداخته‌ی عکاس منعکس می‌کند. در اینجا آینه گذشته‌ای بر روی خود حک کرده و تصویری به وجود آورده که به اندازه‌ی خود گذشته تکه تکه و نامشخص هستند. این گذشته (آینه‌ها) در میان ویرانه‌های زمان ایستاده‌اند، ویرانه‌هایی که در هر لحظه ممکن است این تکه‌های کوچک و درخشان ذهن که از فراموشی جان به در برده‌اند را در خود مدفون کنند. در چنین فضایی ست که جادوی عکاسی به چشم می‌آید، جادویی که قدمتی به درازای تاریخ تصویر دارد. تصویر(عکس)، شکننده‌ی نفرین زمان است. تصویر زندگی را جاودانه کرده و بر زمان فائق می‌آید. تصویر در میانه‌ی ویرانه‌های زمان خواهد ایستاد و نابودی و فراموشی را به چالش خواهد طلبید. آینه‌های کوچک “تالار آینه‌ها بازتاب یادها” تکه‌های کوچیکی از تصویری بزرگتر هستند که در کنار یکدیگر هویتی را شکل خواهند داد، هویتی که اگر چه تکه تکه به نظر می‌آید اما در نهایت یک تصویر بیشتر نیست. تصویری از یک زندگی و در واقع تصویری‌ست از “گذشتنِ” یک زندگی، تصویری در ستایش برتریِ همیشگی زندگی بر نیستی.

چیدمان بازتاب یادها از روز جمعه، 24 اردیبهشت در گالری ag گشایش یافته و نمایش آن تا تاریخ 15 تیر ماه ادامه خواهد یافت (تصاویر از گالری ag).

* این نمایشگاه در ابتدا با عنوان «تالار آینه‌ها» معرفی گردید و سپس به «بازتاب یادها» تغییر نام پیدا کرد.

[like-button name=”بازتاب یادها”]

گالری ای جی

گالری اِی‌جی | به نشانی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان پسیان، پلاک3 | شماره تماس: 26851748-021 | ساعات بازدید: شنبه تا چهارشنبه (12 الی 20)- پنج‌شنبه و جمعه (16 الی 20) ›› اطلاعات بیشتر