نمایشگاه کرنش به حافظ - گونتر اوکر - بنیاد لاجوردی

کرنش به حافظ

بنیاد لاجوردی منتخبی از آثار چاپی گونتر اوکر، هنرمند معاصر آلمانی را به نمایش گذاشته است. در این رویداد، 50 اثر از مجموعه‌ی چاپ‌های اوکر نمایش داده شده، که بخشی از این آثار از مجموعه «کرنش به حافظ» انتخاب شده است. این مجموعه آثار با استفاده از تکنیک‌های مختلف چاپ‌ شامل لیتوگرافی، سیلک اسکرین، حکاکی روی چوب و چاپ نقش برجسته خلق شده است. مجموعه «کرنش به حافظ» آثاری را در برمی‌گیرد که اوکر با الهام از غزلیات حافظ خلق کرده است. اهمیت کار اوکر در استقبال از میراث ادبی ایران و پذیرندگی فرهنگی دیگر است.

اوکر در حال حاضر یکی از مهمترین هنرمندان معاصر و سرشناس آلمانی است و آثارش با قیمت‌های میلیون یورویی در حراجی‌ها فروخته می‌شود. او در سال ۲۰۱۴ میلادی به عنوان هنرمند برتر کشور آلمان برگزیده شده است. یکی از ویژگی‌های این هنرمند، گرایش او به برگرفتن مفاهیم از حوزه‌های گوناگون فرهنگی و وارد‌کردن آن‌ها به جهان آثار خود است، او این تمهید را به شیوه‌ای برای اندیشیدن در مورد خود هنر تبدیل کرده است.

گونتر اوكر در سال ١٩٣٠ در آلمان شرقى در خانوادهاى روستايى و كشاورز متولد شد. سالهاى نوجوانی‌اش همزمان با جنگ جهانى دوم بود. تجربه‌ی جنگ، خشونت و ویرانی ناشی از آن، تأثیری عمیق بر روح او بر جای گذاشت. در جوانى گرايش‌های سياسى‌اش او را راهى آلمان غربى كرد. در شروع دهه 60 میلادی به اتو پینه و هاینس مایک در گروه هنری «صفر» (زیرو) پیوست. اوکر همراه گروه «صفر» که جریانی پیشرو پس از جنگ ‌جهانی دوم در آلمان بود، راه هنر را از نقاشی سنتی به سوی هنری رهنمون ساختند که از مواد، رسانه‌ها و تکنیک‌های نو بهره می‌جست.

نمایشگاه «کرنش به حافظ» از روز جمعه، هفدهم اردیبهشت در بنیاد لاجوردی گشایش یافته و نمایش آثار تا سی‌ویکم مرداد ماه نیز ادامه خواهد یافت.
[like-button name=”کرنش به حافظ”]

بنیاد لاجوردی

بنیاد لاجوردی | به نشانی تهران، کریم خان، خیابان ویلا، خیابان سپند، ساختمان شماره 32، پلاک 20، طبقه همکف | شماره تماس: 88911689-021 و 88911690-021 ›› اطلاعات بیشتر