از سلطان تا کابوی… چه طور مردِ مارلبورو دنیا را فتح کرد

گالری فرمانفرما از 14 دی ماه تا 12 بهمن ماه 1397 میزبان یواخیم هاینتسل پژوهشگر اتریشی است؛ او که تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در زمینه ی پداگوگی در دانشگاه های گراتس و اینسبروک به اتمام رسانده است؛ اکنون نمایشگاه پژوهشی اش با عنوان “از سلطان تا کابوی، چه طور مرد مارلبورو، دنیا را فتح کرد” را در این گالری برگزار می کند. 

این نمایشگاه حاصل 25 سال پژوهش او در رابطه با سیگار و رفتارِ مصرفِ آن است. تحقیقات قبلی او نیز در زمینه های حقوق بشر، مهاجرت وگوناگونیِ فرهنگ اجتماعی بوده که درقالبِ نمایشگاه ها و ایونت های مختلف در گالری ها و فضاهای عمومی ارائه شده اند. هاینتسل تا کنون مقالات و تألیفات گسترده ای در حوزه ی تاریخ اجتماعی–فرهنگی به زبان آلمانی دارد و همچنین بالغ بر 200 کارگاه آموزشی و تجربی برای بزرگسالان و جوانان در کشورهای مختلفی همچون اتریش، ترکیه و… برگزار کرده است. هاینتسل در سال 2006 انجمن زِنوس در گراتس را پایه گذاری کرده و از آن سال تا به امروز، پروژه های گسترده ی بینا رشته ای میان هنر و علوم فرهنگی تعریف و کیوریت کرده است. تمرکز یواخیم به طور حرفه ای بر روی تاریخ یوگوسلاوی قبل و بعد از فروپاشی، تاریخ اتریش از زمان جنگ جهانی اول تا امروز و ایران از زمان ورود سیگار به این کشور تا کنون است؛ که مطالعه در زمینه ی تاریخ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران را از سال 2011 آغاز کرده است. 

مطالعه ی جامعه شناسیِ هنر حاوی اطلاعاتی راجع به جامعه است و همواره چیزی در باره ی آن به ما می گوید. رشته ی مهمی از پژوهشِ تاریخِ هنر در کشورهای آلمانی زبان، درباره ی ضرورتِ نگرستین به هنر در متنِ فرهنگی آن مایه گرفته است. بسیاری از پژوهشگران عرصه ی فرهنگ و هنر معتقدند بدون دانش در باره ی بستر فرهنگیِ خلق اثر، نمی توان در باره ی آن سخن گفت. یواخیم هاینتسل یکی از این افراد است.

  گالری فرمانفرما به آدرس خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲، میزبان شما هنرمندان و هنر دوستان گرامی ست. همه روزه  به غیر از دوشنبه ها از ساعت 11 الی 19 و روزهای جمعه از ساعت 16 تا 19  شما را به دیدن این نمایشگاه دعوت می کند.

گالری فرمانفرما

گالری فرمانفرما | به نشانی تهران، کریمخان زند، خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲، نبش شجری | شماره تماس: ۸۸۳۱۶۹۷۷-۰۲۱ | ساعات بازدید: روزهای افتتاحیه ۱۶ الی ۲۰ – سایر روزها ۱۲ الی ۲۰ | روزهای تعطیل: دوشنبه ›› اطلاعات بیشتر